httpv://www.youtube.com/watch?v=T2GRAVpbDds
Historia Mediów Społecznościowych
Przeczytaj
Ten konkret wynika oczywiście z ograniczenia liczby znaków per jeden tweet, które to determinuje szybką wymianę zdań i poglądów. Samych rozmów lub ich zaczątków jest w Polsce umiarkowanie dużo, choć liczba stale wzrasta. Wg danych dostarczonych przez Rafała Janika, współautora raportu “Twitter w Polsce”, dziennie w naszym kraju wysyłanych jest około 127 tysięcy tweetów. Na świecie liczba ta oscyluje w okolicy 500 milionów dziennie (źródło: Twitter). Czy więc szybkość komunikacji na Twitterze, a także ulotność publikowanych treści powodują, że rozmawiamy w jego obrębie tylko w jeden sposób?
Okazuje się, że nie do końca. Autorzy badania “Mapping Twitter Topic Networks: From Polarized Crowds to Commuity Clusters” analizując tysiące konwersacji i połączeń pomiędzy użytkownikami Twittera dowiedli, że sposobów angażowania się w dyskusję oraz struktur naszych rozmów jest więcej. Przeprowadzane badanie nie uwzględniało działań bazujących na wykorzystaniu natywnych funkcjonalności serwisu: wyróżnień, retweetów lub wysyłania wiadomości prywatnych.
Grupa złożona ze specjalistów dwóch podmiotów: Pew Research Center’s Internet Project oraz Social Media Research Foundation wyróżniła aż (lub “tylko”) sześć typów konwersacji, w których jako użytkownicy Twittera uczestniczymy każdego dnia. Ich poznanie być może nie spowoduje wielkich zmian w sposobie Waszej codziennej komunikacji na Twitterze, ale z pewnością ułatwi zrozumienie mechanizmów i zachowań społecznych innych użytkowników, jakimi operuje ten serwis. Zerknijcie:
Jeśli chcielibyście wyrazić swoją opinię na ten temat lub inny temat na Twitterze – zapraszam. Znajdziecie mnie tutaj.
Zdjęcie na głównej: Flickr