Świetną niestandardową kampanię w przestrzeni miejskiej Berlina prowadzi właśnie marka MINI. Jej...
Billboardy w Berlinie pełniące funkcję drogi na skróty
Przeczytaj
Palacze nikotyny umierają średnio 10 lat wcześniej od osób niepalących [www.nejm.org]
Jako zdecydowany przeciwnik papierosów często pokazuję w swoich kanałach kampanie, ukierunkowane na edukację w tym zakresie. Zwracam szczególną uwagę na te, wyróżniające się niestandardowym podejściem do tego globalnego problemu. Warto pamiętać, że rocznie na świecie palenie nikotyny powoduje śmierć 6 milionów osób, a przy utrzymaniu obecnego trendu, w 2030 wskaźnik ten osiągnie liczbę 8 milionów osób [WHO.int].
Szwedzka sieć aptek Apotek Hjärtat, którą możecie kojarzyć z popularnej kampanii w sztokholmskim metro, zrealizowanej w 2014 roku, przygotowała kolejny niestandard, tym razem skierowany właśnie do palaczy. Interaktywny billboard, wyposażony w czujniki dymu i ruchu ustawiono w kluczowych miejscach Sztokholmu i innych szwedzkich miast, w których każdego dnia spotkać można wielu palaczy. Gdy billboard wykryję w swoim otoczeniu palącą osobę, osoba na wyświetlanym filmie zaczyna kaszleć, zwracając uwagę przechodniów w pobliżu. Czas startu akcji nie został wybrany przypadkowo, w końcu początek roku to również noworoczne postanowienia, a chęć rozprawienia się z nałogiem palenia jest jedną z najpopularniejszych, styczniowych deklaracji, bez względu na szerokość geograficzną.
To, co w przypadku obu realizacji Apotek podoba mi się najbardziej, to stawianie na niestandardowe rozwiązania, ale i trzymanie się tej strategii. Dzięki takiemu podejściu, lokalna sieć aptek z Szwecji mogła zostać zauważona globalnie, przy niewielkich nakładach finansowych. Case z rozwianymi włosami na billboardzie w metro to już dziś kanon ambientowych niestandardów, który często bywa prezentowany, jako świetny przykład niskobudżetowych, skutecznych działań reklamowych.
Jak dla mnie “Kaszlący billboard” to udana kontynuacja historii z metro, o podobnym odbiorze w wielu krajach, na który wpływa również podejmowany temat. Kampania może niekoniecznie powtórzy tak duży sukces swojej poprzedniczki, ale nadal zwraca uwagę na problem i podkreśla konsekwencje działań marki. Można zaliczyć ją do trendu “Public Shaming” (publiczne ośmieszanie / wyśmiewanie), coraz bardziej widocznego, szczególnie w przypadku kampanii o charakterze społecznym.
Kampania z 2014 roku, która okazała się ogromnym sukcesem firmy Apotek.